Matbord England 1800-tal
Klubbat för:
12 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
MATBORD, England, viktorianskt, fanérat och massiv mahogny, två samtida iläggsskivor, balusterformade ben med växtornamentik mot pikerad botten, kannelering, hjultrissor i mässing med keramiska hjul, höjd 76, 128 x 161, iläggsskivor vardera 63, total längd 287 cm
Slitage, smärre torrsprickor, senare sarger på iläggsskivor
433125
2017-01-13