Takarmatur Josef Frank

Takarmatur Josef Frank
Takarmatur Josef Frank
Takarmatur Josef Frank
Takarmatur Josef Frank
Takarmatur Josef Frank
Takarmatur Josef Frank

Såld för:

4 800 SEK

Utropspris

2 500 SEK

JOSEF FRANK, takarmtur, Svenskt Tenn, modell 2353, för 6 ljuspunkter, mässing, höjd ca 24 cm

Historik: Josef Frank ritade taklampa 2353 för sitt eget företag Haus & Garten i Österrrike, på 1920-talets slut. Den första modellen av lampan hänger fortfarande kvar i "Villa Beer", ett av de hus som Frank ritade i Wien. Ritningen av taklampan tog Frank med sig till Sverige 1933 där han började arbeta för Svenskt Tenn.

Slitage, takfäste saknas

433159

2017-01-13