Stig Lindberg servisdelar Terma

Såld för:

1 700 SEK

Utropspris

1 500 SEK

STIG LINDBERG, servisdelar, 7 dlr., "Terma", Gustavsberg, brunglaserad novarlit keramik, bestående av:kaffekanna, tekanna, 3 karotter m,ed lock, terrin, fat med handtag

Historik: Terma presenterades på H55 (Helsningborgsutställningen 1955). En ugnssäker serie som skulle klara av stora temperaturskillnader och passa både för matlagning och servering.
Skador: En större karott saknar lindning av bast
Skador: Extra lock medföljer, ett uppläggningsfat med smärre nagg på undersidan

433392

2017-01-15