Stig Lindberg servisdelar Terma
Klubbat för:
1 700 SEK
Utropspris
1 500 SEK
STIG LINDBERG, servisdelar, 7 dlr., "Terma", Gustavsberg, brunglaserad novarlit keramik, bestående av:kaffekanna, tekanna, 3 karotter m,ed lock, terrin, fat med handtag
Historik: Terma presenterades på H55 (Helsningborgsutställningen 1955). En ugnssäker serie som skulle klara av stora temperaturskillnader och passa både för matlagning och servering.
Skador: En större karott saknar lindning av bast
Skador: Extra lock medföljer, ett uppläggningsfat med smärre nagg på undersidan
433392
2017-01-15