Klassisk spegel sengustaviansk Niklas Falkengran

Klubbat för:

13 000 SEK

Utropspris

12 000 SEK

SPEGEL, sengustaviansk, av Niclas Falkengren (spegelfabrikör och bildhuggare i Jönköping 1775-1813), signerad NFG, Jönköpings hallstämpel, delvis träskuren dekor, delvis i pastellage, förgylld med polerat och matt guld samt slagmetall, delvis bemålad, fasettslipade kvicksilverfolierat glas, originalbakstycke, höjd ca 141x57 cm

Medaljon med skada, slitage, smärre retuscher, lagningar och ytskador, framtagen originalförgyllning

433731

2017-01-18