Klassisk spegel sengustaviansk Niklas Falkengran
Klubbat för:
13 000 SEK
Utropspris
12 000 SEK
SPEGEL, sengustaviansk, av Niclas Falkengren (spegelfabrikör och bildhuggare i Jönköping 1775-1813), signerad NFG, Jönköpings hallstämpel, delvis träskuren dekor, delvis i pastellage, förgylld med polerat och matt guld samt slagmetall, delvis bemålad, fasettslipade kvicksilverfolierat glas, originalbakstycke, höjd ca 141x57 cm
Medaljon med skada, slitage, smärre retuscher, lagningar och ytskador, framtagen originalförgyllning
433731
2017-01-18