Besticksdelar silver Svensk rund 1800-tal

Klubbat för:

2 000 SEK

Utropspris

2 000 SEK

BESTICK, 8 dlr, silver, modell Svensk rund, olika mästarstämplar Johan Henrik Lampa, Hans Litén, Petter Adolf Sjöberg, 1810-15, ägarstämpel, bestående av: 3 matgafflar, matsked, 4 förrättsskedar, längd ca 18-21 cm, total vikt ca 405 cm

Proveniens: Wij Säteri, Norra Mälardalen

Slitage, ägarstämplar, monogramgravyr

433734

2017-01-17