Besticksdelar silver Svensk rund 1800-tal
Klubbat för:
2 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BESTICK, 8 dlr, silver, modell Svensk rund, olika mästarstämplar Johan Henrik Lampa, Hans Litén, Petter Adolf Sjöberg, 1810-15, ägarstämpel, bestående av: 3 matgafflar, matsked, 4 förrättsskedar, längd ca 18-21 cm, total vikt ca 405 cm
Proveniens: Wij Säteri, Norra Mälardalen
Slitage, ägarstämplar, monogramgravyr
433734
2017-01-17