Klassiskt fällbord Johan Nils Asplinds
Klubbat för:
6 800 SEK
Utropspris
8 000 SEK
FÄLLBORD, omkring 1800, målat på Rådman Johan Nils Asplinds (hallrättsmästare och hovmålare i Falun 1785-1820) verkstad, svartmålat, balusterformad pelarfot på tre ben, delvis bronserat, dekor av polykrom figurscen, kantdekor av meanderbård, höjd ca 75, 48x48 cm
Skivan med ytslitage, skador, färgbortfall
433898
2017-01-18