Klassiskt fällbord Johan Nils Asplinds

Klubbat för:

6 800 SEK

Utropspris

8 000 SEK

FÄLLBORD, omkring 1800, målat på Rådman Johan Nils Asplinds (hallrättsmästare och hovmålare i Falun 1785-1820) verkstad, svartmålat, balusterformad pelarfot på tre ben, delvis bronserat, dekor av polykrom figurscen, kantdekor av meanderbård, höjd ca 75, 48x48 cm

Skivan med ytslitage, skador, färgbortfall

433898

2017-01-18