Bord Yngve Ekström
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
2 500 SEK
YNGVE EKSTRÖM, bord, 1940/50-tal, ben i formböjd bok monterade med mässingsdistanser på avrundad triangulär skiva i massiv teak, brännstämplad med Yngve Ekströms bomärke OYE, höjd ca 48, diameter 60 cm
HISTORIK: Yngve Ekströms bomärke användes fram till tidigt 1950-tal på möbler tillverkade av Ekström själv
Skivan med lagning, bruksslitage, smärre ytskador
433916
2017-01-19