Bord Yngve Ekström

Bord Yngve Ekström
Bord Yngve Ekström
Bord Yngve Ekström
Bord Yngve Ekström
Bord Yngve Ekström
Bord Yngve Ekström
Bord Yngve Ekström
Bord Yngve Ekström

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

2 500 SEK

YNGVE EKSTRÖM, bord, 1940/50-tal, ben i formböjd bok monterade med mässingsdistanser på avrundad triangulär skiva i massiv teak, brännstämplad med Yngve Ekströms bomärke OYE, höjd ca 48, diameter 60 cm

HISTORIK: Yngve Ekströms bomärke användes fram till tidigt 1950-tal på möbler tillverkade av Ekström själv

Skivan med lagning, bruksslitage, smärre ytskador

433916

2017-01-19