John Ekman 1920 oljemålningar

John Ekman 1920 oljemålningar
John Ekman 1920 oljemålningar
John Ekman 1920 oljemålningar
John Ekman 1920 oljemålningar

Klubbat för:

400 SEK

Utropspris

1 200 SEK

JOHN EKMAN (tillskriven, 1880-1949) 2 st, Landskap, monogramsignerade samt 1 signerad och dedikerad "Till Lars ...från John Ekman", daterade 1920, oljemålningar 34x31 resp 29x32 cm

John Ossian Ekman, född 15 november 1880 i Stockholm, död 24 november 1949 i Göteborg, var en svensk skådespelare.
Ekman utbildade sig först till konstnär under Richard Bergh.
Bland Ekmans scenroller märks Per Gynt, Gert Bokpräntare i Mäster Olof, Jean i Fröken Julie, Maurice i Brott och brott, Bast i Livet i våld, Guido Colonna i Monna Vanna, Potemkin i Katarina den stora, Terekhine i Rost, Brotskij i Breven med utländska frimärken samt Daniel i Han som fick leva om sitt liv.

433995

2017-01-21