Axel Einar Hjorth Sandhamn NK
Klubbat för:
550 SEK
Utropspris
2 000 SEK
AXEL EINAR HJORTH, "Sandhamn", hörnskåp, modellen formgiven för Nordiska Kompaniet 1929, brunbetsad furu, överdelen med två hyllor med kontursågad kant, nederdelen med skåp, höjd ca 190, bredd ca 90 cm, djup 50 cm
PROVENIENS:Grosshandlare Erik Strömberg (1883-1950), Sundsvall, därefter i arv till dennes dotter Inga Rufini, därefter i arv till nuvarande ägare
Slitage, maskstunget
434003
2017-01-27