Axel Einar Hjorth Sandhamn NK

Axel Einar Hjorth Sandhamn NK
Axel Einar Hjorth Sandhamn NK
Axel Einar Hjorth Sandhamn NK
Axel Einar Hjorth Sandhamn NK
Axel Einar Hjorth Sandhamn NK
Axel Einar Hjorth Sandhamn NK
Axel Einar Hjorth Sandhamn NK
Axel Einar Hjorth Sandhamn NK

Såld för:

550 SEK

Utropspris

2 000 SEK

AXEL EINAR HJORTH, "Sandhamn", hörnskåp, modellen formgiven för Nordiska Kompaniet 1929, brunbetsad furu, överdelen med två hyllor med kontursågad kant, nederdelen med skåp, höjd ca 190, bredd ca 90 cm, djup 50 cm
PROVENIENS:Grosshandlare Erik Strömberg (1883-1950), Sundsvall, därefter i arv till dennes dotter Inga Rufini, därefter i arv till nuvarande ägare

Slitage, maskstunget

434003

2017-01-27