Bägare silver 1700-tal

Bägare silver 1700-tal
Bägare silver 1700-tal
Bägare silver 1700-tal
Bägare silver 1700-tal
Bägare silver 1700-tal
Bägare silver 1700-tal
Bägare silver 1700-tal
Bägare silver 1700-tal
Bägare silver 1700-tal
Bägare silver 1700-tal

Klubbat för:

7 000 SEK

6 000 SEK

BÄGARE, 3 st, silver, av Petter Julin och Anders Hjulström, Köping 1762 resp. 1785, delvis förgylld mynning med vågband i relief samt stansad dekor, liv med svisselerad dekor samt ägarinitialer, höjd 9,8 resp.9,5 cm, resp. Johan Berg, Stockholm 1761, delvis förgylld, mynning med vågband i relief, liv med svisselerad dekor samt ägarinitialer, höjd 9,6 cm, totalt vikt ca 240 g

Smärre slitage

434246

2017-01-20