Carl Hjalmar Norrström Light up the dark
Klubbat för:
12 500 SEK
Utropspris
10 000 SEK
CARL HJALMAR NORRSTRÖM (1853-1923), skrivbordsset, 5 dlr., brons, 1900-talets början, jugend, Otto Meyers Konst- Metall- & Zinkgjuteri, märkta "C H J Norrström 1915-1917", reliefdekor i form av böljande najader, bestående av: bordsarmatur, skrivbordsuppsats med bläckställ, brevställ, läskvagga, kalenderställ, bordslampans höjd ca 50 cm, längd ca 15-28 cm
Smärre bruksslitage, kupan senare, bläckställets insats saknas
434529
2017-02-13