Skålfat Kina
Klubbat för:
3 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SKÅLFAT, porslin, Kina, Kangxi (1662-1722), 1600-talets mitt, famille verte, wucai, konturerat brätte, centrumdekor av blomsterkorg, brättet med reserver av blommor och växter i emaljfärger, järnoxid samt guld, diameter ca 35 cm
Slitage, kantlagning, spricka
435433
2017-01-25