Ljusstakar 1 par 1800-talets första hälft porfyr
Klubbat för:
54 000 SEK
Utropspris
22 000 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, 1800-talets första hälft, östersjöarbete, monterade med brännförgylld brons, Blybergsporfyr från Elfdals Porphyrverk och rysk röd porfyr från Karelen, rund profilerad sockel, lagerkrans, runt postament krönt av urnformad ljuspipa med bladstav, höjd ca 16 cm
435606
2017-01-27