Ljusstakar 1 par 1800-talets första hälft porfyr

Klubbat för:

54 000 SEK

Utropspris

22 000 SEK

LJUSSTAKAR, 1 par, 1800-talets första hälft, östersjöarbete, monterade med brännförgylld brons, Blybergsporfyr från Elfdals Porphyrverk och rysk röd porfyr från Karelen, rund profilerad sockel, lagerkrans, runt postament krönt av urnformad ljuspipa med bladstav, höjd ca 16 cm

435606

2017-01-27