Tvättkanna Mandarinporslin Kina 1700-tal
Klubbat för:
6 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
TVÄTTKANNA, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795), mandarinporslin, hexagonal balusterform, dekor av figurscener samt attribut i emaljfärger, järnoxid samt sepia, höjd ca 26 cm
Konstlagningar, ställvis senare glasyr
436108
2017-01-29