Ivar Lo-Johansson 48 vol bl.a. med dedikationer

Klubbat för:

850 SEK

Utropspris

1 500 SEK

IVAR LO-JOHANSSON MED DEDIKATIONER (48). 46 volymer av Lo-Johansson (2 st om författaren), ca 35 i förstaupplagor, ca 30 st med dedikation till Thea Nilsson (hans hushållerska) på försättsbladen eller med inklistrat visitkort eller liknande.
Delvis häftade, delvis med inbundna omslag.

Samt 1 svartvitt fotografi av Ivar Lo-Johansson tillsammans med Thea Nilsson (ca 16x10,5 cm), 1 EP: Ivar Lo-Johansson läser egna dikter (Gazell FEP-4 utan år, troligen 1960-tal) och några lösa fotografier på Thea Nilsson.
48 vol och en EP-skiva.

Nötta band, några med skador, bl.a. de häftade, småfläckar.

436256

2017-02-01