KA Pehrson akvarell
Klubbat för:
6 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
KARL AXEL PEHRSON (1921-2005): "Dictyopterus affinis", signerad och daterad K.A.Pehrson-52, akvarell, ca 8X12cm
Proveniens, Riksförbundet för bildande konst, utsällning 119.
Se Ulf Linde´s bok Karl Axel Pehrson sid 21, 22
436349
2017-01-29