Soffa Bruno Mathsson
Klubbat för:
24 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BRUNO MATHSSON, soffa, formgiven 1939, stoppad rygg och sits, ben i bok, bakifrån brännmärkt "Firma Karl Mathsson Made in Värnamo" samt "Bruno Mathsson Made in Sweden", längd ca 182 cm.
HISTORIK: Denna soffa formgavs 1939. Bruno Mathsson själv inredde sina hem med denna typ av soffa, dels efter giftermålet 1943 med Karin i hemmet i sidoannexet till Toftaholms herrgård samt även i sommarhuset Frösakull uppfört 1959.
Omfattande slitage, klädsel med skador
436692
2017-01-31