Soffa Bruno Mathsson

Soffa Bruno Mathsson
Soffa Bruno Mathsson
Soffa Bruno Mathsson
Soffa Bruno Mathsson
Soffa Bruno Mathsson
Soffa Bruno Mathsson
Soffa Bruno Mathsson
Soffa Bruno Mathsson
Soffa Bruno Mathsson
Soffa Bruno Mathsson
Soffa Bruno Mathsson
Soffa Bruno Mathsson

Klubbat för:

24 000 SEK

Utropspris

3 000 SEK

BRUNO MATHSSON, soffa, formgiven 1939, stoppad rygg och sits, ben i bok, bakifrån brännmärkt "Firma Karl Mathsson Made in Värnamo" samt "Bruno Mathsson Made in Sweden", längd ca 182 cm.
HISTORIK: Denna soffa formgavs 1939. Bruno Mathsson själv inredde sina hem med denna typ av soffa, dels efter giftermålet 1943 med Karin i hemmet i sidoannexet till Toftaholms herrgård samt även i sommarhuset Frösakull uppfört 1959.

Omfattande slitage, klädsel med skador

436692

2017-01-31