6 vol nautisk litteratur bl.a. Hauswolff 1756

Klubbat för:

3 800 SEK

Utropspris

3 000 SEK

BÖCKER - NAUTICA (6). HAUSWOLFF, C. F. Theorien af navigation, eller styrmans-konsten, utmärkt genom de första och lättaste grunder af mathematiquen, jemte nödige regler, figurer och tabeller, hwilka uti practiquen brukelige äro. Stockholm (P. J. Nyström) 1756.
Samtida stänkmarmorerat omslag
M.fl. om nautica, bl.a. Klint, Nautiska och logarithmiska tabeller, 1907, Om båtar och båtsegling, 1879, ill. J. Hägg, Flintberg, Anmärkningar till Sweriges rikes sjö-lag, 1802.

Samtliga med stämplar Tullmuseum Dalarö, exlibris bl.a. C. O. Sparre.

Delvis fläckar och skador, nötta band

436999

2017-02-01