"Bössmästeriet", handteckningar
Klubbat för:
3 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
"Bössmästeriet. Upviste vid General Examen d. 1 november 1794".
Album i tvär 4:o (ca 240x295 mm.). med 59 delvis utvikbara teckningar i tusch, 3 akvarellerade, samtliga signerade G. F. Panchéen. Några med revor, några med veck, Delvis brunfläckade
Nött brunt samtida hfrbd, blank rygg m. fyra upphöjda bind.
Tydligen examensarbete för en blivande officer i artilleriet .
Se text
437140
2017-02-08