Lampe à bouillette 1800-talets första hälft
Klubbat för:
9 600 SEK
Utropspris
12 000 SEK
LAMPE A BOUILLETTE, 1800-talets första hälft, sannolikt Ryssland, för två ljus, brännförgylld brons, foten med växtornamentik och fjärilar mot pikerad botten, höj- och sänkbar ljushållare respektive skärm, målat motiv med den sista måltiden, höjd 51 cm
Slitage, senare låsskruv, glaset med smärre nagg
437155
2017-02-03