Liss Eriksson relief
Klubbat för:
4 400 SEK
Utropspris
6 000 SEK
LISS ERIKSSON (1919-2000), relief, brons, signerad, daterad och numrerad Liss Eriksson 1946, 5/5, patinerad brons, ca 26,5x17 cm, gjutarmärkt: H Bergman Cire Perdue
Liss Eriksson växte upp i faderns, skulptören Christian Eriksson, ateljéfastighet vid Maria Prästgårdsgata på Södermalm i Stockholm. Tidigt fascinerades han av faderns skulpturarbeten. Liss Eriksson präglades tidigt av den franska skolan, Aristide Maillol och Henri Laurens, men även av schweizaren Alberto Giacometti.
437359
2017-02-03