Tillbaka till katalog

Seton Ekolsund Min son på galejan

Seton Ekolsund Min son på galejan
Seton Ekolsund Min son på galejan
Seton Ekolsund Min son på galejan
Seton Ekolsund Min son på galejan
Seton Ekolsund Min son på galejan
Seton Ekolsund Min son på galejan

Klubbat för:

5 800 SEK

Utropspris

2 500 SEK

Beskrivning

JACOB WALLENBERG, Min son på galejan, eller en ostindisk resa, innehållande allahanda bläckhornskram samlade på skeppet Finland, som afseglade ifrån Götheborg i dec. 1769, och återkom dersammastädes i jun. 1771. Stockholm ( J. C. Holmberg) 1781, samtida hlfr band, titel i guldsnitt på ryggen, titelbladet med ägarstämpel (FNR).

Proveniens: Familjen Seton ägde och bebodde Ekolsunds slott mellan 1785-1912, föremålen har sedan gått i arv inom släkten.

Konditionsrapport

Bruks och åldersrelaterat slitage, titelbladet med fuktfläckar. Ej genomgången

Auktionsnummer:

437397

Datum:

2017-02-15