Tillbaka till katalog
Seton Ekolsund Min son på galejan
Klubbat för:
5 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Beskrivning
JACOB WALLENBERG, Min son på galejan, eller en ostindisk resa, innehållande allahanda bläckhornskram samlade på skeppet Finland, som afseglade ifrån Götheborg i dec. 1769, och återkom dersammastädes i jun. 1771. Stockholm ( J. C. Holmberg) 1781, samtida hlfr band, titel i guldsnitt på ryggen, titelbladet med ägarstämpel (FNR).
Proveniens: Familjen Seton ägde och bebodde Ekolsunds slott mellan 1785-1912, föremålen har sedan gått i arv inom släkten.
Konditionsrapport
Bruks och åldersrelaterat slitage, titelbladet med fuktfläckar. Ej genomgången
Auktionsnummer:
437397
Datum:
2017-02-15