Slaglåsrevolver/ pepperbox svensk
Klubbat för:
3 000 SEK
Utropspris
3 500 SEK
SLAGLÅSREVOLVER, svensk, s. k. smålänning, 4-pipig, mässingspipor i ett knippe, hane numrerad "25", längd ca 21 cm,
HISTORIK: I folkmun kallas dylika revolvrar för "smålänning" då de tillverkades i trakten kring Ödestugu i Småland i små verkstäder i hemmen.
Några namnkända smeder är bl a Johan Engholm(1820-1918) samt Andreas Johansson(1840-1914). Pistoler/ revolvrar tillverkades med mellan en upp till 8 pipor.
Ett antal har återfunnits i USA varpå man kan ana att de följde med som självskydd med emigranter under överfarten till "det stora landet i väst".
Slitage, fungerande mekanism med hel/halvspänn
437411
2017-02-02