Malmström kalkeringar sent 1800-tal arkitektur
Klubbat för:
1 500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
ARKITEKTUR. Kalkeringar efter teckningar av olika franska och tyska arkitekter. MALMSTRÖM, CARL (1863-1934). "Kalkeringar af Carl Malmström". Tekn. Högskolan (handritat titelblad).
Ca 120 kalkeringar uppklistrade på papper i album, mått ca 465x305 - 320x510 mm. Samtliga med titel på franska och numrerade i hörn, bl.a. byggnader från Paris och Berlin.
Senare hfrbd, guldornerad rygg med titel "Studielinier Carl Malmström".
Carl Edvard Malmström var en svensk arkitekt, verksam i Stockholm och ritade totalt 17 [1] byggnader i innerstaden. Utbildning: Tekniska skolan, Stockholm 1879-1882. Kungliga Tekniska Högskolan 1884-1891, Kungliga Akademien för de fria konsterna 1891-1894. (Wikipedia).
Delvis några småfläckar, smärre revor, nött band, delvis lös i häftningen.
437428
2017-02-03