Tillbaka till katalog

Seton Ekolsund Äldre adelsmatriklar

Seton Ekolsund Äldre adelsmatriklar
Seton Ekolsund Äldre adelsmatriklar
Seton Ekolsund Äldre adelsmatriklar
Seton Ekolsund Äldre adelsmatriklar
Seton Ekolsund Äldre adelsmatriklar
Seton Ekolsund Äldre adelsmatriklar
Seton Ekolsund Äldre adelsmatriklar
Seton Ekolsund Äldre adelsmatriklar

Klubbat för:

1 500 SEK

Utropspris

2 500 SEK

Beskrivning

ÄLDRE ADELSMATRIKLAR m m (6) Johan Adam Rehbinder Matrikel en fortsättning om Swea Rikes introducerade adel, I -II (Stockholm 1780-81) Matrikel över Svea rikes ridderskap och adel Stockholm 1816, Carl Fredric Rothlieb, Matrikel öfwer Swea-Rikes ridderskap och adel (Stockholm 1807), Scots Heraldry, A practical handbook, London 1934, The County-families of the United kingdom 1892, hos Rothlieb är försättsbladen fulla med äldre påskrifter, Rehbinder med exlibris Seton of Ekolsund, vol II s. 59- 61 inehåller biografisk och geneaologiska uppgifter om ätten Seton likaså.

The County-Families, Rehbinder samtida hlfr band, Rothlieb senare hlfr band, Matrikel fr 1807 hft, Scots Heraldry samtida linneklotband, The County-Families samtida linneklotband med guldsnitt.

Proveniens: Familjen Seton ägde och bebodde Ekolsunds slott mellan 1785-1912, föremålen har sedan gått i arv inom släkten.

Konditionsrapport

Bruks och åldersrelaterat slitage. Ej genomgångna.

Auktionsnummer:

437445

Datum:

2017-02-15