Tillbaka till katalog

Seton Ekolsund Johan Otto Hagström

Seton Ekolsund Johan Otto Hagström
Seton Ekolsund Johan Otto Hagström
Seton Ekolsund Johan Otto Hagström
Seton Ekolsund Johan Otto Hagström
Seton Ekolsund Johan Otto Hagström
Seton Ekolsund Johan Otto Hagström
Seton Ekolsund Johan Otto Hagström
Seton Ekolsund Johan Otto Hagström

Klubbat för:

3 800 SEK

Utropspris

2 000 SEK

Beskrivning

JOHAN OTTO HAGSTRÖM, Jemtlands oeconomiska beskrifning eller känning I akt tagen på En resa om sommaren 1749, Stockholm 1751, samtida hlfr band med titel på ryggen i guldsnitt på, exlibris Seton of Ekolsund, äldre påskrifter på pärmens insida och försättsbladet.

Proveniens: Familjen Seton ägde och bebodde Ekolsunds slott mellan 1785-1912, föremålen har sedan gått i arv inom släkten.

Konditionsrapport

Bruks och åldersrelaterat slitage, mindre fuktfläckar på de första bladen. Ej genomgången.

Auktionsnummer:

437467

Datum:

2017-02-15