Tillbaka till katalog
Seton EkolsunCarl Gustaf Leopolds samlade skrifter
Klubbat för:
350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Beskrivning
CARL GUSTAF LEOPOLDS samlade skrifter, (5) delar 1-3 1801-1802, Plutarkos Lives, del 5 och 6, Edinburgh 1758, Leopold samtida häftade band, Plutarkos samtida skinnband med guldsnitt på ryggen, de senare med exlibris Seton of Ekolsund.
Proveniens: Familjen Seton ägde och bebodde Ekolsunds slott mellan 1785-1912, föremålen har sedan gått i arv inom släkten.
Konditionsrapport
Bruks och åldersrelaterat slitage, mindre fuktfläckar. Ej genomgången.
Auktionsnummer:
437531
Datum:
2017-02-15