Tillbaka till katalog

Seton EkolsunCarl Gustaf Leopolds samlade skrifter

Seton EkolsunCarl Gustaf Leopolds samlade skrifter
Seton EkolsunCarl Gustaf Leopolds samlade skrifter
Seton EkolsunCarl Gustaf Leopolds samlade skrifter
Seton EkolsunCarl Gustaf Leopolds samlade skrifter
Seton EkolsunCarl Gustaf Leopolds samlade skrifter
Seton EkolsunCarl Gustaf Leopolds samlade skrifter

Klubbat för:

350 SEK

Utropspris

1 500 SEK

Beskrivning

CARL GUSTAF LEOPOLDS samlade skrifter, (5) delar 1-3 1801-1802, Plutarkos Lives, del 5 och 6, Edinburgh 1758, Leopold samtida häftade band, Plutarkos samtida skinnband med guldsnitt på ryggen, de senare med exlibris Seton of Ekolsund.

Proveniens: Familjen Seton ägde och bebodde Ekolsunds slott mellan 1785-1912, föremålen har sedan gått i arv inom släkten.

Konditionsrapport

Bruks och åldersrelaterat slitage, mindre fuktfläckar. Ej genomgången.

Auktionsnummer:

437531

Datum:

2017-02-15