Tillbaka till katalog
Seton Ekolsund Wedgwood kanna
Klubbat för:
2 800 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Beskrivning
WEDGWOOD, kanna, inpressat märke, s.k black basalt ware samt mynningskant i sterlingsilver, stämplad mästarstämpel IH och årtal 1853, med reliefdekor av puttis, höjd ca 20 cm.
Proveniens: Familjen Seton ägde och bebodde Ekolsunds slott mellan 1785-1912, föremålen har sedan gått i arv inom släkten.
Konditionsrapport
Auktionsnummer:
437555
Datum:
2017-02-14