Tillbaka till katalog

Seton Ekolsund Wedgwood kanna

Seton Ekolsund Wedgwood kanna
Seton Ekolsund Wedgwood kanna
Seton Ekolsund Wedgwood kanna
Seton Ekolsund Wedgwood kanna
Seton Ekolsund Wedgwood kanna
Seton Ekolsund Wedgwood kanna
Seton Ekolsund Wedgwood kanna
Seton Ekolsund Wedgwood kanna
Seton Ekolsund Wedgwood kanna
Seton Ekolsund Wedgwood kanna

Klubbat för:

2 800 SEK

Utropspris

1 500 SEK

Beskrivning

WEDGWOOD, kanna, inpressat märke, s.k black basalt ware samt mynningskant i sterlingsilver, stämplad mästarstämpel IH och årtal 1853, med reliefdekor av puttis, höjd ca 20 cm.

Proveniens: Familjen Seton ägde och bebodde Ekolsunds slott mellan 1785-1912, föremålen har sedan gått i arv inom släkten.

Konditionsrapport

Auktionsnummer:

437555

Datum:

2017-02-14