Tekanna Kina
Klubbat för:
7 400 SEK
Utropspris
8 000 SEK
TEKANNA, porslin, Kina, 1900-talets början, med insats, hexagonal form, dekor av figurer samt flodlandskap i emaljfärger, kalligrafi, spår av förgyllning, botten med stämpel, hänkel i metall, höjd ca 13 cm
Smärre glasyrflisa
437607
2017-02-04