Tillbaka till katalog
Seton Ekolsund skål Edinburgh 1700-tal
Klubbat för:
2 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Beskrivning
SKÅL, sterlingsilver, Edinburgh 1746, stående på lejontassar, otydlig mästarstämpel, graverad med S för Seaton, diameter 15, höjd 6 cm, vikt ca 244 g
Proveniens: Familjen Seton ägde och bebodde Ekolsunds slott mellan 1785-1912, föremålen har sedan gått i arv inom släkten.
Konditionsrapport
Inbuktningar vid fötterna.
Auktionsnummer:
437643
Datum:
2017-02-14