Spegel 1700-talets andra hälft
Klubbat för:
16 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
SPEGEL, gustavianskt stockholmsarbete, träskuren dekor, förgylld, med Stockholms hallstämpel 1778, dekor av lagerfestonger, fascessknippen och pärlstav, krönt av flammande urna, fasetterade kvicksilverfolierade glas, 163 x 58 cm
Skador, lagningar, nedre dekorer kortade, urnan möjligen ej ursprungligen tillhörande
437750
2017-02-09