Tillbaka till katalog

Seton Ekolsund Flintlåsgevär England

Seton Ekolsund Flintlåsgevär England
Seton Ekolsund Flintlåsgevär England
Seton Ekolsund Flintlåsgevär England
Seton Ekolsund Flintlåsgevär England
Seton Ekolsund Flintlåsgevär England
Seton Ekolsund Flintlåsgevär England
Seton Ekolsund Flintlåsgevär England
Seton Ekolsund Flintlåsgevär England
Seton Ekolsund Flintlåsgevär England
Seton Ekolsund Flintlåsgevär England
Seton Ekolsund Flintlåsgevär England
Seton Ekolsund Flintlåsgevär England
Seton Ekolsund Flintlåsgevär England
Seton Ekolsund Flintlåsgevär England
Seton Ekolsund Flintlåsgevär England
Seton Ekolsund Flintlåsgevär England

Klubbat för:

6 600 SEK

Utropspris

5 000 SEK

Beskrivning

FLINTLÅSGEVÄR, England, daterat 1692, flintlås märkt "Farmer", otydlig kontrollstämpel, lås samt beslag dekoreradt med gravyr, mindre torrspricka.

Proveniens: Familjen Seton ägde och bebodde Ekolsunds slott mellan 1785-1912, föremålen har sedan gått i arv inom släkten.

Konditionsrapport

Visst slitage, pluggat, senare laddstock

Auktionsnummer:

437762

Datum:

2017-02-15