Tillbaka till katalog

Seton Ekolsund Piprensare 1800-tal

Seton Ekolsund Piprensare 1800-tal
Seton Ekolsund Piprensare 1800-tal
Seton Ekolsund Piprensare 1800-tal
Seton Ekolsund Piprensare 1800-tal

Klubbat för:

300 SEK

Schätzwert

1 500 SEK

Beschreibung

PIPRENSARE, 1800-tal, till musköt, i mahogny med mässingsbeslag, delbar i tre delar, totallängd ca 92 cm

Proveniens: Familjen Seton ägde och bebodde Ekolsunds slott mellan 1785-1912, föremålen har sedan gått i arv inom släkten.

Zustandsbeschreibung

Patina

Auktionsnummer:

437818

Datum:

2017-02-15