Tillbaka till katalog
Seton Ekolsund Piprensare 1800-tal
Klubbat för:
300 SEK
Schätzwert
1 500 SEK
Beschreibung
PIPRENSARE, 1800-tal, till musköt, i mahogny med mässingsbeslag, delbar i tre delar, totallängd ca 92 cm
Proveniens: Familjen Seton ägde och bebodde Ekolsunds slott mellan 1785-1912, föremålen har sedan gått i arv inom släkten.
Zustandsbeschreibung
Patina
Auktionsnummer:
437818
Datum:
2017-02-15