Tillbaka till katalog

Seton Ekolsund Hirschfängare 1800-tal

Seton Ekolsund Hirschfängare 1800-tal
Seton Ekolsund Hirschfängare 1800-tal
Seton Ekolsund Hirschfängare 1800-tal
Seton Ekolsund Hirschfängare 1800-tal
Seton Ekolsund Hirschfängare 1800-tal
Seton Ekolsund Hirschfängare 1800-tal
Seton Ekolsund Hirschfängare 1800-tal
Seton Ekolsund Hirschfängare 1800-tal
Seton Ekolsund Hirschfängare 1800-tal
Seton Ekolsund Hirschfängare 1800-tal

Klubbat för:

5 200 SEK

Schätzwert

3 000 SEK

Beschreibung

HIRSCHFÄNGARE, 1800-tal, Friedrich Neff Söhne, Solingen, rikligt dekorerad klinga med jaktschen samt döskalle med korslagda benknotor, handtag i horn dekorerad med gjutet hjorthuvud och jakthund, balja i mässing och läder

Proveniens: Familjen Seton ägde och bebodde Ekolsunds slott mellan 1785-1912, föremålen har sedan gått i arv inom släkten.

Zustandsbeschreibung

Balja med patina på baljan

Auktionsnummer:

437831

Datum:

2017-02-15