Seton Ekolsund Jaktkniv 1840-tal
Klubbat för:
1 900 SEK
Utropspris
1 500 SEK
JAKTKNIV, 1840-tal, dubbel, handtag i trä med detaljer i mässing, slida i läder med etsad dekor, totallängd 26 cm
Proveniens: Har tillhört Patrick Baron Seton. Familjen Seton ägde och bebodde Ekolsunds slott mellan 1785-1912, föremålen har sedan gått i arv inom släkten.
Slida med skada, nötning
437839
2017-02-15