Seton Ekolsund Jaktkniv 1840-tal

Klubbat för:

1 900 SEK

Utropspris

1 500 SEK

JAKTKNIV, 1840-tal, dubbel, handtag i trä med detaljer i mässing, slida i läder med etsad dekor, totallängd 26 cm

Proveniens: Har tillhört Patrick Baron Seton. Familjen Seton ägde och bebodde Ekolsunds slott mellan 1785-1912, föremålen har sedan gått i arv inom släkten.

Slida med skada, nötning

437839

2017-02-15