Seton Ekolsund tallrikar 1700-tal

Klubbat för:

4 800 SEK

Utropspris

4 000 SEK

TALLRIKAR, 9 st., porslin, Kina, Qianlong (1736-1795), djup modell, troligen genom det brittiska ostindiska kompaniet (EIC), stiliserad blomsterdekor i underglasyrblått, brättet med fantasivapen i kartusch, diameter ca 24 cm

Proveniens: Familjen Seton, Ekolsunds slott (1785-1912)

Nagg, vissa med tillverkningsmärken, fläckar samt sprickor, enstaka senare sprickor

437876

2017-02-14