Tillbaka till katalog
Seton Ekolsund matgafflar silver 1700-tal
Klubbat för:
2 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Beskrivning
MATGAFFLAR, 12 st sterlingsilver, Alexander Gardner & Co, Edinburgh 1798, längd ca 22 cm, graverade med S för Seton, vikt ca 740 g
Proveniens: Familjen Seton ägde och bebodde Ekolsunds slott mellan 1785-1912, föremålen har sedan gått i arv inom släkten.
Konditionsrapport
Auktionsnummer:
437898
Datum:
2017-02-14