Tillbaka till katalog
Seton Ekolsund dessertskedar Skottland 1700-tal
Klubbat för:
2 800 SEK
Utropspris
2 000 SEK
Beskrivning
DESSERTSKEDAR, 12 st, sterlingsilver, Walter & Patrick Cunningham, Edinburgh 1797, längd 17 cm, graverade S för Seton, vikt ca 385 g
Proveniens: Familjen Seton ägde och bebodde Ekolsunds slott mellan 1785-1912, föremålen har sedan gått i arv inom släkten.
Konditionsrapport
Auktionsnummer:
437902
Datum:
2017-02-14