Tillbaka till katalog

Seton Ekolsund dessertskedar Skottland 1700-tal

Seton Ekolsund dessertskedar Skottland 1700-tal
Seton Ekolsund dessertskedar Skottland 1700-tal
Seton Ekolsund dessertskedar Skottland 1700-tal
Seton Ekolsund dessertskedar Skottland 1700-tal
Seton Ekolsund dessertskedar Skottland 1700-tal
Seton Ekolsund dessertskedar Skottland 1700-tal
Seton Ekolsund dessertskedar Skottland 1700-tal
Seton Ekolsund dessertskedar Skottland 1700-tal

Klubbat för:

2 800 SEK

Utropspris

2 000 SEK

Beskrivning

DESSERTSKEDAR, 12 st, sterlingsilver, Walter & Patrick Cunningham, Edinburgh 1797, längd 17 cm, graverade S för Seton, vikt ca 385 g

Proveniens: Familjen Seton ägde och bebodde Ekolsunds slott mellan 1785-1912, föremålen har sedan gått i arv inom släkten.

Konditionsrapport

Auktionsnummer:

437902

Datum:

2017-02-14