Kokböcker bl.a. Weltzin, Elzberg 1700-1800-tal

Klubbat för:

1 200 SEK

Utropspris

1 500 SEK

KOKBÖCKER (3). WELTZIN, C(AROLINA). Ny kokbok. Eller anwisning till en myckenhet nu brukliga mat-rätters tillredande, jemte ett Bihang... 3:e uppl. Stockholm (H. A. Nordström) 1814.
8:o. Brunt samtida hfrbd. Du Rietz 70, 72 (med fel tryckår). Första upplagan utkom 1804.

Nylander, Margareta, Handbok wid den nu brukliga finare matlagningen, 4 uppl. 1828.
8:o. Samtida hfrbd. Du Rietz 84.

(ELZBERG, MARGARETA), M. E. B. Försök til en pålitelig matrednings-bok, eller upriktig beskrifning på allehanda matlagning,... Stockholm (Kongl. tr.) 1751.
8:o. Ej komplett.
Brunt samtida hfrbd. Du Rietz 28.
Första upplagan. Omfattar inte endast recept utan även förslag till matsedlar vid olika måltider. En andra upplaga utkom 1759.
3 vol.

Proveniens:
Park Avenue Hotel, Göteborg.

Weltzin fläckar, nött band. Nylander med skadat band, något småfläckad, Elzberg saknar 2 sidor (155-56), skadat band, anteckningar på för- och eftersättsblad och insidan av pärmar, fläckar,

437966

2017-02-08