Seton Ekolsund saladiere

Seton Ekolsund saladiere
Seton Ekolsund saladiere
Seton Ekolsund saladiere
Seton Ekolsund saladiere
Seton Ekolsund saladiere
Seton Ekolsund saladiere
Seton Ekolsund saladiere
Seton Ekolsund saladiere

Klubbat för:

2 800 SEK

Utropspris

2 000 SEK

SALADIERE, porslin, Kina, Jiaqing (1796-1820), dekor av flodlandskap med pagoder i underglasyrblått, diameter ca 23 cm, längd ca 26,5 cm

Proveniens: Familjen Seton, Ekolsunds slott (1785-1912)

Tillverkningsmärken, smärre glasyrnagg

437972

2017-02-14