Seton Ekolsund såssnipa underfat
Klubbat för:
650 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SÅSSNIPA, UNDERFAT, 2 dlr., porslin, Kina, Jiaqing (1796-1820), dekor av flodlandskap med pagoder i underglasyrblått, längd ca 19-20 cm
Proveniens: Familjen Seton, Ekolsunds slott (1785-1912)
Fatet ursprungligen till såsterrin samt med nagg
437978
2017-02-14