Seton Ekolsund såssnipa underfat

Klubbat för:

650 SEK

Utropspris

1 500 SEK

SÅSSNIPA, UNDERFAT, 2 dlr., porslin, Kina, Jiaqing (1796-1820), dekor av flodlandskap med pagoder i underglasyrblått, längd ca 19-20 cm

Proveniens: Familjen Seton, Ekolsunds slott (1785-1912)

Fatet ursprungligen till såsterrin samt med nagg

437978

2017-02-14