Seton Ekolsund såssnipa
Klubbat för:
6 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SÅSSNIPA, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795), famille rose, konturerad kant med kedjebård, dekor av strödda blommor i emaljfärger samt dubbelmonogram ABS (Alexander Baron Seton) i guld, längd ca 20 cm
Proveniens: Familjen Seton, Ekolsunds slott (1785-1912)
Glasyrnagg
438035
2017-02-14