Familjen Seton Ekolsund fat tallrikar

Klubbat för:

4 800 SEK

Utropspris

4 000 SEK

TALLRIKAR, FAT, 2+1+1 dlr., porslin, Kina, Qianlong (1736-1795), famille rose, dekor av strödda blommor i emaljfärger, kälningen med kedjebård, dubbelmonogram ABS (Alexander Baron Seton) i guld, diameter ca 26 cm, höjd ca 11 cm

Proveniens: Familjen Seton, Ekolsunds slott (1785-1912)

Smärre slitage, smärre nagg

438066

2017-02-14