Familjen Seton Ekolsund fat tallrikar
Klubbat för:
4 800 SEK
Utropspris
4 000 SEK
TALLRIKAR, FAT, 2+1+1 dlr., porslin, Kina, Qianlong (1736-1795), famille rose, dekor av strödda blommor i emaljfärger, kälningen med kedjebård, dubbelmonogram ABS (Alexander Baron Seton) i guld, diameter ca 26 cm, höjd ca 11 cm
Proveniens: Familjen Seton, Ekolsunds slott (1785-1912)
Smärre slitage, smärre nagg
438066
2017-02-14