Seton Ekolsund kopp med fat
Klubbat för:
700 SEK
Utropspris
1 500 SEK
PRAKTKOPP MED FAT, "Das Marmor Palais bei Potsdam", porslin, 1800-talets början, empire, uppsvängd hänkel, dekor av kartusch med marmorpalatset, Potsdam, höjd ca 9 cm, fatets diameter ca 14 cm
Proveniens: Familjen Seton, Ekolsunds slott (1785-1912)
Slitage, fatet med spricka
438102
2017-02-14